1. De PindakaasPrins - Oorkaan
  2. Solo van Nas en Jim - Maas theater en dans
  3. Overtreffende Trap - De Stilte
  4. Liefde - Maas theater en dans
  5. Karawane - Tryater
  6. Als je maar hard genoeg rent - Theater Artemis
  7. Als je maar hard genoeg rent - Theater Artemis
  8. Tik Tak Slaap - Sanne Zweije
  9. De dag dat de papegaai zelf iets wilde zeggen - Theater Artemis
  10. Solo van Nas en Jim - Maas theater en dans
  11. Liefde - Maas theater en dans
  12. Woestijnjasmijntjes - Toneelmakerij
  13. Wij gaan op berenjacht - Theater Sonnevanck
  14. Woei! -
  15. GTA5 - Toneelgroep Oostpool
  16. Liefde - Maas theater en dans
  17. Woestijnjasmijntjes - Toneelmakerij
  18. Als je maar hard genoeg rent - Theater Artemis
  19. Expeditie Peter Pan - Het Laagland
  20. The Basement - De Dansers
  21. Eitje - Maas theater en dans
  22. Guerilla - Danstheater AYA / DOX
  23. Woestijnjasmijntjes - Toneelmakerij
  24. Dag meneer Van Dalen - TG Graasland
  25. Mappamondo - Dadodans/Gaia Gonnelli
  26. Beauty en het beest - Maas theater en dans
  27. Breidzje - Tryater
  28. Beauty en het beest - Maas theater en dans
  29. I Call My Brothers - Danstheater AYA / Toneelmakerij
  30. In mijn hoofd ben ik een dun meisje - NTjong
  31. Manxmouse - Theatregroep Kwatta
  32. Edward Scharenhand - Theater Sonnevanck
  33. Onderstebodem - Toneelmakerij
  34. Oorlog - Theater Artemis
  35. Oorlog - Theater Artemis
  36. Oorlog - Theater Artemis
  37. Tik Tak Slaap - Sanne Zwije / Feikes Huis
  38. Mappamondo - Dadodans/Gaia Gonnelli
  39. Bromance - Toneelgroep Oostpool
  40. Expeditie Peter Pan - Het Laagland
  41. Mappamondo - Dadodans/Gaia Gonnelli
  42. Muziek van Beneden - Het Houten Huis
  43. De dag dat de papegaai zelf iets wilde zeggen - Theater Artemis
  44. De grote illusionist - Het Filiaal
  45. De man die alles weet - Maas theater en dans / Theater Artemis
  46. Happily Ever After - Maas theater en dans
  47. Mappamondo - Dadodans/Gaia Gonnelli
  48. Breidzje - Tryater
  49. Mappamondo - Dadodans/Gaia Gonnelli
  50. Fantastische Meneer Vos - Meneer Monster
  51. Mappamondo - Dadodans/Gaia Gonnelli
  52. Ignite - ISH
  53. Liefde - Maas theater en dans
  54. Cellostorm - Oorkaan
  55. Nadia - Toneelmakerij
  56. Falling Dreams - Het Filiaal
  57. De man die alles weet - Maas theater en dans / Theater Artemis
  58. 4 Musketiers - Holland Opera
  59. Hoge Fronten - Niet Wiet, Wel Nel
  60. Nadia - Toneelmakerij
  61. Nadia - Toneelmakerij
  62. Alice - De Stilte
  63. Mappamondo - Dadodans/Gaia Gonnelli
  64. Karawane - Tryater
  65. Leo en Lena - NTjong
  66. Episch - DOX
  67. Solo van Nas en Jim - Maas theater en dans
  68. Breidzje - Tryater
  69. Karawane - Tryater
  70. Happily Ever After - Maas theater en dans
  71. Vliegende koe - De Stilte
  72. Zwier
  73. De Tantes - Toneelmakerij
  74. Karawane - Tryater
  75. Sluier - Danstheater AYA
  76. Breidzje - Tryater
  77. AaiPet - BonteHond
  78. Trui - Sanne Zweije
  79. Klaas - NTjong
  80. Als je maar hard genoeg rent - Theater Artemis
  81. Sterrenwachter - TG Winterberg
  82. Buurvrouw en Buurvrouw - Het Kleine Theater

Awards

THE GOLDEN & SILVER Crickets in the Netherlands

Since  the 70’s  special Nominations and Awards are given for the best productions and best stage achievements for Performing Arts for Young Audiences.

Each year during the Theatre Festival in Amsterdam the Golden and Silver Crickets are the most important awards for TYA. The Silver Crickets are the nominees for that year’s Golden Cricket.

The winner of the Golden Cricket 2016-2017 Best Production was:

Liefde (8+) – Maas theater en dans

The Silver Crickets 2016-2017 for Best Production were for:

Pretpark by Toneelgroep Oostpool and Theater Sonnevanck

Sell Me Your Secret by Maas theater en dans

Moes by Casier & Dies

It’s my mouth I can say what I want to by Toneelgroep Oostpool/Theater Sonnevanck

Elements of Freestyle by ISH

The winner of the Golden Cricket 2016-2017 Best Stage Achievement was:

Musician, composer and danser Guy Corneille for his multi-performance in The Basement (12+) by De Dansers, Theater Strahl en Wies Merkx.

The Silver Crickets 2016-2017 for Best Stage Achievement were for:

Wikke van Houwelingen en Marloes van der Hoek voor Oorlog by Theater Artemis

 

The productions Liefde by Maas and Oorlog by Artemis were also nominated for the Mime Prize, another category in the Theatre Festival awards.


The winner of the Golden Cricket 2015-2016 Best Production was:

Bromance by Toneelgroep Oostpool & Theater Sonnevanck

The Silver Crickets 2015-2016 for Best Production were for:

In mijn hoofd ben ik een dun meisje by Ntjong

Bezoek voor Beer by Het Laagland

Falling Dreams by Het Filiaal theatermakers

Het Hamiltoncomplex by HETPALEIS

Toen wij van Rotterdam vertrokken by Maas theater en dans

The winner of the Golden Cricket 2015-2016 Best Stage Achievement was:

Sanne Danz for her set design for Alice in Wonderland by Maas theater en dans.


 

The ZAPP Awards is given by a jury of children, who choose the best production every theatre season.

The ZAPP award 2016-2017 was for:

Joris en de Drakentemmers van Het Laagland

The ZAPP award 2015-2016 was for De Gelaarsde Poes by Het Ro Theater