1. Mappamondo - Dadodans/Gaia Gonnelli
  2. Muziek van Beneden - Het Houten Huis
  3. Wij gaan op berenjacht - Theater Sonnevanck
  4. Zwier
  5. Happily Ever After - Maas theater en dans
  6. De grote illusionist - Het Filiaal
  7. Happily Ever After - Maas theater en dans
  8. Onderstebodem - Toneelmakerij
  9. Klaas - NTjong
  10. Karawane - Tryater
  11. Nadia - Toneelmakerij
  12. Breidzje - Tryater
  13. Leo en Lena - NTjong
  14. De dag dat de papegaai zelf iets wilde zeggen - Theater Artemis
  15. Dag meneer Van Dalen - TG Graasland
  16. The Basement - De Dansers
  17. De dag dat de papegaai zelf iets wilde zeggen - Theater Artemis
  18. Falling Dreams - Het Filiaal
  19. Oorlog - Theater Artemis
  20. Tik Tak Slaap - Sanne Zweije
  21. Vliegende koe - De Stilte
  22. Hoge Fronten - Niet Wiet, Wel Nel
  23. Fantastische Meneer Vos - Meneer Monster
  24. Mappamondo - Dadodans/Gaia Gonnelli
  25. De Tantes - Toneelmakerij
  26. Als je maar hard genoeg rent - Theater Artemis
  27. Karawane - Tryater
  28. Solo van Nas en Jim - Maas theater en dans
  29. Liefde - Maas theater en dans
  30. Beauty en het beest - Maas theater en dans
  31. Guerilla - Danstheater AYA / DOX
  32. I Call My Brothers - Danstheater AYA / Toneelmakerij
  33. 4 Musketiers - Holland Opera
  34. Beauty en het beest - Maas theater en dans
  35. Breidzje - Tryater
  36. Oorlog - Theater Artemis
  37. Karawane - Tryater
  38. Tik Tak Slaap - Sanne Zwije / Feikes Huis
  39. Expeditie Peter Pan - Het Laagland
  40. Nadia - Toneelmakerij
  41. Buurvrouw en Buurvrouw - Het Kleine Theater
  42. Bromance - Toneelgroep Oostpool
  43. Als je maar hard genoeg rent - Theater Artemis
  44. Solo van Nas en Jim - Maas theater en dans
  45. De man die alles weet - Maas theater en dans / Theater Artemis
  46. Breidzje - Tryater
  47. Overtreffende Trap - De Stilte
  48. Sluier - Danstheater AYA
  49. Woestijnjasmijntjes - Toneelmakerij
  50. Mappamondo - Dadodans/Gaia Gonnelli
  51. Sterrenwachter - TG Winterberg
  52. Ignite - ISH
  53. Manxmouse - Theatregroep Kwatta
  54. Liefde - Maas theater en dans
  55. Expeditie Peter Pan - Het Laagland
  56. Liefde - Maas theater en dans
  57. Oorlog - Theater Artemis
  58. Mappamondo - Dadodans/Gaia Gonnelli
  59. Solo van Nas en Jim - Maas theater en dans
  60. Trui - Sanne Zweije
  61. AaiPet - BonteHond
  62. In mijn hoofd ben ik een dun meisje - NTjong
  63. Woestijnjasmijntjes - Toneelmakerij
  64. Cellostorm - Oorkaan
  65. De PindakaasPrins - Oorkaan
  66. Edward Scharenhand - Theater Sonnevanck
  67. Liefde - Maas theater en dans
  68. Mappamondo - Dadodans/Gaia Gonnelli
  69. De man die alles weet - Maas theater en dans / Theater Artemis
  70. Als je maar hard genoeg rent - Theater Artemis
  71. GTA5 - Toneelgroep Oostpool
  72. Mappamondo - Dadodans/Gaia Gonnelli
  73. Breidzje - Tryater
  74. Alice - De Stilte
  75. Episch - DOX
  76. Als je maar hard genoeg rent - Theater Artemis
  77. Woei! -
  78. Eitje - Maas theater en dans
  79. Mappamondo - Dadodans/Gaia Gonnelli
  80. Woestijnjasmijntjes - Toneelmakerij
  81. Karawane - Tryater
  82. Nadia - Toneelmakerij

Awards

THE GOLDEN & SILVER Crickets in the Netherlands

Since  the 70’s  special Nominations and Awards are given for the best productions and best stage achievements for Performing Arts for Young Audiences.

Each year during the Theatre Festival in Amsterdam the Golden and Silver Crickets are the most important awards for TYA. The Silver Crickets are the nominees for that year’s Golden Cricket.

The winner of the Golden Cricket 2016-2017 Best Production was:

Liefde (8+) – Maas theater en dans

The Silver Crickets 2016-2017 for Best Production were for:

Pretpark by Toneelgroep Oostpool and Theater Sonnevanck

Sell Me Your Secret by Maas theater en dans

Moes by Casier & Dies

It’s my mouth I can say what I want to by Toneelgroep Oostpool/Theater Sonnevanck

Elements of Freestyle by ISH

The winner of the Golden Cricket 2016-2017 Best Stage Achievement was:

Musician, composer and danser Guy Corneille for his multi-performance in The Basement (12+) by De Dansers, Theater Strahl en Wies Merkx.

The Silver Crickets 2016-2017 for Best Stage Achievement were for:

Wikke van Houwelingen en Marloes van der Hoek voor Oorlog by Theater Artemis

 

The productions Liefde by Maas and Oorlog by Artemis were also nominated for the Mime Prize, another category in the Theatre Festival awards.


The winner of the Golden Cricket 2015-2016 Best Production was:

Bromance by Toneelgroep Oostpool & Theater Sonnevanck

The Silver Crickets 2015-2016 for Best Production were for:

In mijn hoofd ben ik een dun meisje by Ntjong

Bezoek voor Beer by Het Laagland

Falling Dreams by Het Filiaal theatermakers

Het Hamiltoncomplex by HETPALEIS

Toen wij van Rotterdam vertrokken by Maas theater en dans

The winner of the Golden Cricket 2015-2016 Best Stage Achievement was:

Sanne Danz for her set design for Alice in Wonderland by Maas theater en dans.


 

The ZAPP Awards is given by a jury of children, who choose the best production every theatre season.

The ZAPP award 2016-2017 was for:

Joris en de Drakentemmers van Het Laagland

The ZAPP award 2015-2016 was for De Gelaarsde Poes by Het Ro Theater